THE 100 SOROZAT

Kritikám

Meglepően rosszul kitalált, ostoba történet, amilyet jellemzően az amerikaiak szoktak csinálni.
Már a címe is rossz, mivel nem 100-an vannak a Földre küldött fiatalok, hanem 101-en, aztán pedig folyamatosan hullanak el és csökken a számuk, a sorozat címe mégsem változik ezzel együtt. Másrészt pedig nem 100 év után lép újra ember a Földre, hanem 97. Szóval sehogy se jó.
Sci-fiként nagyon gyenge a történet, túlélős tini drámaként elviselhető, gyilkolászós ősemberes Rambo utánérzésként viszont remek. Igazán kár, hogy máshoz nem értenek az amerikaiak, folyton csak ilyeneket csinálnak.

A legfontosabb logikai hibák a következők:

1. Egy Föld körül keringő űrállomásról tökéletesen rálátni a Földre. Így a különféle műszerekkel, távcsövekkel, spektrográfokkal, sugárzásmérőkkel könnyedén meg lehet állapítani, mi a helyzet a felszínen. Tehát nem fordulhat elő olyan, hogy semmit sem tudnak arról, mi van odalent.

2. Bármikor lehet robotszondákat, mérőműszereket ledobni, ellenőrizni a lenti körülményeket.

3. Bármikor lehet jól felszerelt kutatócsapatot leküldeni, ellenőrizni a lenti körülményeket.

4. Egy önfenntartó űrállomás csak teljesen zárt rendszerben képes sokáig működni. Vagyis megengedhetetlen a kizsilipelés, mert minden alkalommal levegő vész el. Megengedhetetlen a kivégzettek űrbe röpítése, mert 70-80 kg szerves anyag, plusz a ruházat elvész. Helyette a halálraítélteket árammal kellene inkább halálra csapatni, leszedni a ruhájukat és újrahasznosítani, majd feldarabolni a hullát és komposztálni, hogy később étel legyen belőle.

5. A mégis bekövetkező anyagveszteségek pótlására lehet bányászni az űrben, aszteroidákon, üstükösökön vagy a közeli Holdon, ha a Földre nem mernek-tudnak ezért lemenni. Ekkor viszont nem lehet gond az oxigén utánpótlás, mert azt vízjégből könnyen lehet csinálni.

6. Ha mégis kezdenek kimerülni az űrállomás készletei és nem tudnak adott számú embert eltartani, a tömeges kivégzés helyett értelmesebb volna adott számú önkéntest leküldeni a Földre felderítésre. Vagy túlélik vagy belehalnak. Ha nincs elég jelentkező, ki lehet sorsolni őket. Vagy alternatív megoldásként át lehet telepíteni a Bárkát a Mars körüli pályára és leküldeni rá az embereket, hogy ott építsenek ki felszíni bázist, például barlangokban. A Marson ugyanis bőven van mindenféle nyersanyag a túléléshez.

7. Ha a sárga köd maró hatású, miért nem marta szét a fákat, tette tönkre a növényzetet? A lepkéket, egyéb vadállatokat, amik a vidéken élnek?

8. Attól még, hogy zárlatos lesz egy karperecbe épített kis teljesítményű rádióadó, nem fog tönkremenni a környéken az összes többi készülék is, sem pedig a több száz kilométerre lévő űrállomás rádióvevőjéhez kapcsolt kijelző.

9. A kölykök hónapokon át az erdőben élnek, vademberek módjára, utánpótlás és megfelelő felszerelés nélkül, mégsem ragacsos, csimbókos a hajuk és a lányok szépen ki vannak sminkelve.

10. A 12. részben azt mondja a csaj, hogy a leszállóegységben az ajtó kábelei együtt vannak (egy panelben) a hajtóművek gyújtásáéval. Persze, mert ez a két dolog logikusan összetartozik. :-/ Értjük!

11. Az űrállomáson akkor is van gravitáció több jelenetben, amikor nem is forog.

A második évadban végre eljutottak odáig az alkotók, hogy kéne csinálni egy rendes kezdőrészt zenével és szereplőnevekkel. Továbbá növelték a résztvevők és ezzel a lehetséges konfliktusok számát, hogy még több vér folyhasson el ebben a hentelgetős agyrémben.

A legfőbb probléma a történettel az, hogy ahhoz képest, hogy a Föld állítólag lakatlan és lakhatatlan, igen nagy tömegű ember él és gyilkolássza egymást a felszínén. Miközben mezőgazdságnak és állattenyésztésnek nyomát sem látni sehol, vagyis mindenki csak gyűjtöget és vadászgat az erdőben meg a sivatagban. De ennyi harcost nem tudna eltartani az a terület, nem beszélve a hozzátartozóikról. A másik gond az, hogy a sugárfertőzés nem másodpercek alatt égeti szét az ember bőrét és nem percek alatt gyilkol. A valóságban az ilyesmi napokba, de legalábbis órákba telik. Ha percek alatt öl, akkor olyan erős, hogy azt semmilyen genetikai mutációval nem lehet túlélni, sőt a védőruhákon is átmegy, mint kés a vajon.

Összefoglalva: Ennek a sorozatnak a fő mondanivalója egy mondatban a következő: Könnyű más farkával a csalánt verni.

Készült: 2015.05.01. - 12.