A MAGYARORSZÁGI HULLADÉKGYŰJTÉS HELYZETÉRŐL

Rövid beszámoló


Októberben az őszi lomtalanításkor elvittem magammal egy üres festékes flakont és egy lejárt szavatosságú rovarirtószeres flakont a Malom téri ideiglenes gyűjtőpontra, ahol nem vették át, mondván, hogy itt csak műszaki cikkeket (tv, hűtő, számítógép, mosógép, stb.) vesznek át. A vegyi anyagokat és festékeket a Hajnóczy utcai telephelyen ingyen átveszik. Ez jó messze van tőlem a vasútállomáson túl, ezért csak most volt rá időm, hogy lelkiismeretes állampolgárként eltekerjek odáig, nem akarván környezetszennyezést elkövetni. Közelebb ugyanis nincs átvevőhely az egész városban (praktikus módon).

A helyszínt (Fecó Ferro Fém Bt. telephelye) némi eltévedés és a helyi lakosokkal való konzultáció után megtaláltam. Az irodában azonban közölték velem, hogy a cuccot csak 260 Ft/kg áron veszik át. Ingyen csak a lomtalanítás napján (tavasszal és ősszel), mert akkor az önkormányzat fizeti az átvételi költséget. Ezek után mit tehettem volna? Hazamentem és kihajítottam a kukába a cuccot, ahogy minden rendes állampolgár tette volna a helyemben. Nemhogy fizetnének az átadott értékes (minimális mennyiségű) nyersanyagért, ami valószínűleg újrahasznosítható, de még én fizessek érte? No nem! Inkább csessze meg a környezetvédelem, a halódó ökoszisztéma meg a hulladékgazdálkodási törvény. 70 év alatt nem tudták megoldani ezt az egyszerű feladatot, hogy a városban legalább 4-5 helyen legyenek olyan hulladékudvarok, ahol mindent átvesznek, egész évben, ingyenesen (vagy úgy, hogy még fizetnek is érte). Ezek után nem csoda, hogy akkora a környezetszennyezés és mindenki kakil az egészre. Mert pénz beszél, hulladék hullik... vagy mi.

Megjegyzem: A használt étolajat is csak egy MOL kútnál veszik át a Bartók utcán, ingyen, hogy aztán (bioetanol) üzemanyagot csináljanak belőle és jó pénzért eladják az autósoknak. Ami szintén nem teszi vonzóvá az állampolgárok számára, hogy ott adják le, ne a csatornába vagy a komposztba öntsék a szutykot.

Vajon mikor fogunk eljutni odáig, hogy a hulladékra rendes pénzt érő nyersanyagként, újrahasznosításra váró termékként tekintünk és eként is bánunk vele?

Készült: 2016.11.22.