JACK MCDEVITT ŰRHAJÓS REGÉNY SOROZATAI - KRITIKÁK

Az Alex Benedict sorozatként közismert Chase Kolpath sorozat:

Sajnos az eredeti kritikáim egy része időközben elveszett (mert magamnak nem mentettem el őket), pedig két-három helyre is feltöltöttem mindegyiket a neten (könyvkiadók oldalaira és sci-fi szakoldalakra kritikának, kedvcsinálónak), ami hűen árulkodik arról, hogy mennyire megbízhatatlan az emberiség öröknek, meg letörölhetetlennek hirdetett kollektív emlékezete (persze ez a házi pornó videókra nem vonatkozik). Ezért írnom kellett hozzájuk újakat. Íme:

1. SZÜLETETT STRATÉGA

Metropolis Média Group Kft., 2008.

Nekem nem igazán tetszett ez a regény. Valahogy nehézkesnek, nehezen érthetőnek éreztem a szövegét. Sok volt benne a mellébeszélés, üres rizsa, helykitöltő szöveg, ráadásul maga a történet sem igazán izgalmas (roncskeresés). Az alapötletből viszont jóval többet is ki lehetett volna hozni. Érződik ezen a művön, hogy a szerző egyik első regénye és még csak próbálgatta a szárnyait. De attól még, hogy sokan feldicsérték, bizony nem lesz jó könyv.

Készült: 2017.02.13.

2. POLARIS

Metropolis Média Group Kft., 2009.

Ez egy remek könyv! Sokkal jobban sikerült, mint a Chase Kolpath sorozat első kötete, amit valami érthetetlen okból Alex Benedict sorozatnak nevezett el a kiadó, noha nem ő a főszereplője a történeteknek a második résztől kezdve, hanem a titkárnője. Ez a nyomozás a Polaris űrhajó titka után végig izgalmas, noha a látszat ellenére nem krimiről van szó. Az én számomra gyakorlatilag ezzel indult ez a sorozat, ezután döntöttem el, hogy a szerző többi könyvét is meg fogom venni és el fogom olvasni. Vagyis a beetetés tökéletesen sikerült.

Készült: 2017.02.13.

3. ELVESZETT KOLÓNIA

Metropolis Média Group Kft., 2010.

Ez egy izgalmas nyomozás története egy sok ezer éve elveszett űrhajó után, aminek az utasairól kiderül, hogy még mindig élnek a galaxis egy távoli pontján és azóta egy teljesen önállóan fejlődő civilizációt sikerült felépíteniük, ami mit sem tud az emberiség többi részéről. A találkozás így olyan, mintha egy idegen civilizációval lépnének kapcsolatba a régiségkereskedők. Nekem tetszett ez a sztori, úgyhogy mindenkinek tudom ajánlani.

Készült: 2017.02.13.

4. AZ ÖRDÖG SZEME

Metropolis Média Group Kft., 2011.

Az emberiség bejárta az egész galaxist. És pont a Tejútrendszer peremén sikerült gyarmatosítaniuk egy bolygót, messze mindentől. Ami egy kozmikus kataklizma miatt komoly bajba kerül. Amit persze többen is megpróbálnak eltitkolni a népes lakosság elől, míg majdnem késő lesz cselekedni. De Chase Kolpath ismét beleüti az orrát az eseményekbe és azt teszi, amit egy hősnőnek tennie kell. Szerintem ez a sorozat talán legjobban sikerült része, feltétlenül érdemes elolvasni!

Készült: 2017.02.13.

5. ECHO

Metropolis Média Group Kft., 2012.

Az emberiség bejárta már az egész galaxist, mégis, csak néhány bolygón találtak idegen életformákat és csupán egyetlen értelmes civilizációra bukkantak eddig, a Némákra. Aztán Alex Benedict és Chase Kolpath nyomozni kezdenek egy régiség után és kiderül, hogy egy távoli bolygón él egy fejletlen, idegen civilizáció. Ez a sztori egész jó lett volna, ha McDevitt nem rontja el a végét, rossz helyre téve a mondanivaló hangsúlyát. Szerintem alapvető írói hibát vétett azzal, hogy a regény pont az idegenekről nem szól, akikről alig tudunk meg valamit a végén. Mintha teljesen lényegtelenek volnának az ügy szempontjából és csak a nyomozás számítana. Én egészen máshová, az idegenekre helyeztem volna a hangsúlyt ennél a történetnél. Így ugyanis erős hiányérzettel tettem le ezt a könyvet. Amit súlyosbít a tény, hogy a sorozat későbbi köteteiben sem esik többé egyetlen szó sem ezekről a humanoid idegenekről, mintha nem számítanának.

Készült: 2017.02.13.

6. TŰZMADÁR

Metropolis Média Group Kft., 2013.

Kifejezetten élveztem ezt a történetet, aminek a hátoldalán szereplő fülszöveggel ellentétben nem sok köze van a párhuzamos univerzumokhoz. Inkább egy sajátos kísértethajó história, amiben a téridő egy fura (kitalált) tulajdonsága játsza a főszerepet. És nincsenek benne olyan "egyesek", akik bármit megtennének, hogy a rejtély megoldatlan maradjon.

Ez egy SF filozófiai mű. Nem sok akció van benne, annál több a moralizálás. A vége mondjuk kissé laposra sikerült, én azért betettem volna még oda néhány magvas gondolatot a témával kapcsolatban, amik nyilvánvalónak tűntek számomra, de a szerző úgy látszik sietett és nem vitatta meg senkivel a regényt kiadás előtt. Összességében elmondható, hogy méltó 6. része ez a Chase Kolpath sorozatnak. Ne hagyjátok ki!

Készült: 2014.04.07.

7. FELTÁMAD A MÚLT

Metropolis Média Group Kft., 2016.

Komoly hibája a Chase Kolpath sorozat eme részének, hogy csak a 25. fejezettől, azaz a mű felétől kezd mérsékelten érdekes, de csöppet sem izgalmas lenni. Addig meglehetősen unalmas, visszafogott az egész, pedig egyszerre két téma körül is bonyolódnak az események. Egyrészt a Tűzmadár (a sorozat előző kötete) eseményeinek folytatását olvashatjuk, másrészt egy újabb műkincs kereső akció nagyrészt izgalom mentes történetét.

Némileg rontott a regényen az is, hogy néhol hiányos, illetve nem eléggé világos egyes dolgok megfogalmazása. Időnként nem tudtam olvasás közben, ki kicsoda, mi a szerepe a történetben, pontosan hol is vagyunk éppen, mi, mihez, hogyan kapcsolódik? Túl sok volt a mellékszereplő a sztoriban, túl sok a nehezen megjegyezhető idegen név és a különféle utalásokat is csak az fogja érteni, aki olvasta a szerző korábbi könyveit, nem csak ebből a sorozatból (hanem a Priscilla Hutchins sorozatból is).

Azon nem ütköztem meg, hogy a könyv elején az áll: az évezredek alatt elvesztek az űrkorszak hajnalával kapcsolatos információk és eltűntek, megsemmisültek a tárgyi bizonyítékok. De amikor azt írja a szerző, hogy az emberiség a XXI. század közepére felismerte, hogy nincs egy nagy, egységes elmélet a fizikában, akkor bizony felhördültem. Ez nagy fokú tájékozatlanságról árulkodik McDevitt részéről. Mivel azt feltételezi, hogy mi már tudunk mindent, amit lehet és az utánunk következő évezredekben már nem várhatók nagy és alapvető felfedezések, amik totálisan elsöprik a jelenlegi elképzeléseinket. Minő naivitás!

Készült: 2017.02.04.-07.

* * *

Priscilla Hutchins sorozat:

1. EMLÉKMŰ A CSILLAGOKBAN

Metropolis Média Group Kft., 2014.

A Priscilla Hutchins sorozat első kötetén már érezni lehet, hogy régen készült (1994-ben), mert igencsak elavult gondolatok vannak benne arról, hogy milyen állapotban lesz a Föld ökológiai rendszere és éghajlata, meg az emberiség 200 év múlva, meg hová fejlődik addigra az űrtechnológiánk. De ez nem baj. Ki lehet bírni az antik-SF-et (ha jól van megírva).

A sztori első 10 fejezete meglehetősen unalmas, tele lényegtelen részletekkel és a szereplők mellébeszélésével, pöcsölésével. Ezen át kell küzdenie magát az olvasónak, ami sokakat elbátortalaníthat. De aztán a 11. fejezettől kezdve picit érdekessé válik a történet, majd a 14. fejezettől komolyan érdekessé válik, ám csak a 3. résztől (15. fejezet) kezdve lesz izgalmas a sztori, kb. a 200. oldal után. Tehát a könyv első felét egyértelműen elszúrta szerintem a szerző. Utána viszont elkezd brillírozni és hozza a megszokott formáját. Nem is tudtam letenni a könyvet, míg a végére nem értem.

A Baltimore Sun hátlapra tett kritikája, miszerint a Randevú a Rámával óta nem született ilyen izgalmas regény egy idegen értelem titkának megfejtéséről - szerintem erős túlzás. Tényleg ennyire színvonaltalan volt az amerikai SF regény kiadás 1973-tól 1994-ig (az 20 kemény év!)? Ezt nehezen hiszem.

Remélem a sorozat következő részei azért jobbak lesznek. Nagyjából úgy, ahogy a Chase Kolpath sorozat is jobb lett a 2. résztől kezdve, vagyis az első rész (Született stratéga) ott is gyengén sikerült.

Amúgy mi ez a fantáziadús hozzáállás, hogy már megint egy olyan sorozatba kezd bele a fickó, amiben egy űrhajósnő a főszereplő a változatosság kedvéért? Teljesen rá van kattanva a csajokra, ugyanakkor a szereplői nem igazán viselkednek igazi nők módjára, én legalábbis nem éreztem a szövegen ilyesmit.

Készült: 2014.12.08.

2. ŰRHAJÓTÖRÖTTEK

Metropolis Média Group Kft., 2015.

Ezt a könyvet a harmadik része (utolsó 130 oldala) miatt érdemes elolvasni. Az első két rész szerintem eléggé latymatagra és gyengére sikerült. De a végére belejött a szerző és hozta a szokásos formáját.

Pár észrevétel, amik felmerültek bennem olvasás közben:

1. Hogyan lehetséges az, hogy egy lakható, élőlényekkel teli bolygóra nem küldenek több expedíciót az első után évtizedekig, csak azért, mert az pórul járt a helyi ragadozók támadása miatt? Az ilyesminek egyetlen percig sem volna szabad hátráltatnia a kutatást, hiszen a felderítés veszélyes dolog, de fontos is. Ha az Amerikába érkező telepesek is ilyen gyávák lettek volna, az új világ még mindig az indiánoké lenne.

2. Hogyan lehetséges az, hogy egy 1500 utast szállító luxus utasszállító űrhajón csak egyetlen olyan űrkomp van, amivel le lehet szállni egy bolygóra? Egy ekkora járművön legalább 2-4 vagy inkább egy-két tucatnyi utas és teherszállító kompnak kéne lennie. Amik szükség esetén mentőhajóként is használhatók.

3. Miért nem próbáltak meg az orbitális pályán keringő űrhajók utasai a meglévő átkelő kompok valamelyikéből átépítéssel leszállóhajót csinálni? Ez jóval gyorsabb és egyszerűbb feladat lett volna, mint a többi lehetőség, a szerző mégis csak egyetlen kósza mondatban említi meg ötletelés közben. Nyilván azért, mert akkor egész másként alakul a történet és kevésbé lesz izgalmas.

4. A 17. fejezetben van egy jó ötlet, ami sajnos igen gyengén lett kidolgozva. Kellemesen feldobta volna az egyébként igen löttyedt sztorit, ha a szerző képes megbírkózni a feladattal és izgalmasan írja le az emberevő növény támadását a figyelmetlen főszereplő ellen. De sajnos a szexuális gátlásai (vagy írói félénksége?) miatt képtelen volt kihozni az ötletből a benne rejlő lehetőséget. A poént nem lövöm le, akit érdekel, olvassa el a könyvet. Érdemes!

Készült: 2015.09.08.

3. CHINDI

Metropolis Média Group Kft., 2017.

Amint megjelent és elolvastam, kiteszem ide a kritikáját.