8. NÉHÁNY GYAKRAN HASZNÁLT PROGRAM LEÍRÁSA

8.1. ADATTÁR KEZELŐ

Az emberi felhasználó vagy valamely szervezet tárterületén lévő állományok kezelésére szolgáló intéző. A tárterületről a hálózatra kimenő vagy onnan bejövő adatok nem kezelhetők vele adatbiztonsági okokból. Erre a célra a Böngészőt kell használni, amivel viszont az Adattár kezelő műveletei nem intézhetők.

1. A program felépítése
A kezelő megjelenése alapértelmezésben két ablakos, függőleges elrendezésben. A felhasználó tárterülete két főkönyvtárra oszlik.: /H a nyilvános területen lévő saját honlap, és /P a személyes területen lévő privát adatok. Az ablakokban elöl szerepelnek a könyvtárak, utánuk a fájlok, fentről lefelé rovásrendben (ÁBJ sorrendben) alapértelmezésben. A könyvtárak neve melletti három betűs formátum azonosító: tár.
A nyilvános terület adatai bárki számára szabadon és korlátozhatatlanul hozzáférhetőek, ezeket a Keresés program folyamatosan indexeli az áttekinthetőség miatt. A privát adatokba csak az Eledon Főtanács és az általa meghatalmazott személyek nézhetnek bele egyhangú többségi határozattal, indokolt esetben, ha más mód nem kínálkozik az igazság kiderítésére. Ide tartoznak a bűncselekmények, súlyos balesetek, katasztrófák okainak kivizsgálása vagy a civilizáció biztonságát veszélyeztető háborús helyzetek.
Az egyén halála után a nyilvános adatok megmaradnak, de átkerülnek fizikailag az adatmúzeumnak nevezett könyvtárba, ahol a szakemberek és szakprogramok megrostálják őket. A fontosak megmaradnak, a többit törlik. A személyes adatokról a végrendelet szerint járnak el a közjegyzők, például törlik, átadják az adatörökösnek, esetleg nyilvánosságra hozzák.
A kezelővel végezhető műveletek.: új állomány vagy könyvtár létrehozása, kijelölés, másolás, mozgatás, törlés, keresés, kiemelés és sorba rendezés megadott szempontok szerint (név, formátum, méret, legutóbbi módosítás időpontja), fájl információk beállítása (hozzáférési jogosultságok a tulajdonos, megadott csoportok és mindenki más számára), kijelölt állomány megnyitása a formátumához készült néző vagy lejátszó programmal.
A példa kedvéért Békési Léna Adattár kezelője indításkor az alábbi könyvtár struktúrát mutatja.:

/Autogram tár /Dokumentumaim tár
/Címoldal-illesztményei tár /Egyéni programjaim tár
/Honlapom tár /Élménytáram tár
/Küldendő adatok tár /Friss élményeim tár
/Letöltött adatok tár /Ömlesztett adatok tár
/Ömlesztett adatok tár /Programok beállításai tár
Címoldal dok


2. A /H tartalma
A tulajdonoson kívül mindenki másnak csak olvasható jogot ad hozzá a szerver. Itt található a személyes honlap, a külvilágnak szánt hálózati oldal és annak anyagai. Benne további alkönyvtárakat hozhat létre a tulajdonos maximum 16 szintig. A Böngésző számára a honlap EFA címe: "A/Békési/Léna/Mária/Anita/H" Vagyis adatátviteli protokollal tekinthető meg az adott személy honlapja. Egyszerű címzésnél (ha az EFA után nem áll semmi) alapértelmezésben a kezdőlap jelenik meg, aminek rögzített neve: "Címoldal" és a /H könyvtárban kell elhelyezni. Formátuma dok vagy men lehet.
A nyilvános terület állandó alkönyvtárai.:
/Autogram: Az aktuális személyi címert innen veszi a Kapcsolat kezelő a hívószignálba. Ha több állomány is van benne, akkor a szetka Beállítások programjával kell kijelölni a használni kívántat, ellenkező esetben az alapértelmezett ikont jeleníti meg.
/Honlapom: Javasolt minden hálólapokba integrált nyilvános állományt ezen belül elhelyezni, de nem kötelező.
/Küldendő adatok: A Böngészővel vagy más programmal a hálózatra kiküldendő állományokat először ide ajánlott bemásolni, hogy ezen alkalmazások számára hozzáférhetők legyenek. Ez csak alapértelmezett könyvtár, mert a programok a /H egészét elérik.
/Letöltött adatok: A Böngészővel vagy más programmal a hálózatról begyűjtött állományok alapértelmezésben ide kerülnek.
/Ömlesztett adatok: Javasolt itt elhelyezni minden olyan állományt, ami bárki számára hozzáférhető, de nincs befűzve linkekkel a személyes honlap bármely oldalába. Ez is csak ajánlás, betartása nem kötelező.
A kívülállók számára a /H-n belül minden könyvtár a Böngészővel szabadon elérhető: megtekinthető és lemásolható.

3. Békési Léna honlapjának tartalma
A /Címoldal dokumentumba ágyazott illesztmények (a /H/Címoldal-illesztményei alkönyvtárban találhatók):
1. Léna autogramja: Egy szaglászó, két lábra ágaskodó, fehér bundás hermelinről készült filmfelvétel, nagyobb felbontású változatban, mint a /Autogram könyvtárban.
2. Kis színes virágmintákat tartalmazó háttérkép.
3. Tájékoztató szöveg: "Békési Léna Mária Anita személyes honlapja".
4. Tájékoztató hang (zen): Léna saját hangján a következő szöveget mondja, kedélyes aláfestő trillázás kiséretében: "Ez Békési Léna Mária Anita személyes honlapja. Lépj be a tartalomjegyzékbe és válogass kedvedre az anyagaim közül!".
5. Belépés feliratú link, ami a /H/Honlapom/Tartalom dokumentumra vezet. Az innen elérhető állományok tartalma.:
Életrajzom: Szöveges dokumentum, valamint holovíziós felvétel, azonos tartalommal. A holovíziót úgy készítette, hogy egy nagy tükörbe nézve elmondta az életrajzának szövegét. Ez nagyjából azt tartalmazza, hogy kiknek a gyereke, kik voltak a nevelői, hány gyereke van, milyen diplomákat szerzett eddig, milyen munkahelyeken dolgozott mostanáig, hol lakott, milyen kitüntetéseket kapott, mik az érdeklődési körei.
Képek rólam: Képek és hologramok, amiket külső felvevővel (a személyi könyv kamerájával) vagy tükörbe nézéssel készített. Rajzok (portrék) egy grafikus barátjától.
Kedvenc élményeim: Olyan Élmény rögzítővel felvett élm formátumú jelenetek, amik vidámak vagy valamiért különlegesek. Például: Séta a szabadban Árnyaslakon az erdőben. Lovaglás a Magyarka bolygón Tomaj főnök társaságában a Tarjánháza közelében lévő Pacsirta mezőn. Az Esszencia űrhajó materializációja.
Verseim: Amiket fiatalon, 100 éves kora előtt írt, kb. 30 különféle vers (szö és zen formátumban egyaránt).
Tudományos szakdolgozataim exoetnológiából: Amiket eddig készített. Publikációk, képek, hologramok, filmek, holovíziók, táblázatok, élmények.
Ajánlott linkek más hálózati címekre: A barátaimhoz, az adatmúzeum megfelelő helyeire, az aktuális munkahelyem honlapjára.

4. A /P tartalma
A tulajdonoson kívül senki sem fér a tartalmához. Benne további alkönyvtárak hozhatók létre maximum 16 szintig. A Böngésző és a Kapcsolat kezelő (valamint az összes, hálózatra kifelé is dolgozó program) számára ez a terület nem elérhető.
A személyes terület állandó alkönyvtárai.:
/Dokumentumaim: Minden dok és men formátumú állomány, tematikusan csoportosítva alkönyvtárakban elhelyezve.
/Egyéni programjaim: A külső, egyéni programok alapértelmezett telepítési helye, ahonnan futtathatók. Ezek adatbiztonsági okokból nem keveredhetnek az általános és minősített programokkal, mivel ilyet bárki írhat és közzé tehet, szabadon terjeszthet a KHF minősítése nélkül. Az egyéni alkalmazások védett módban kerülnek futtatásra, hogy még véletlenül se okozzanak rendszerhibákat. Így semmilyen vírus, kémprogram és kártékony szoftver nem garázdálkodhat a hálózatban, veszélyeztetve annak működését. Léna ide telepítette a Mindentlátó nevű katonai alkalmazást, egyébként normálisan nem használja ezt a könyvtárat (üres).
/Élménytáram: Minden szetkával rögzített saját vagy másoktól letöltött élmény, amit Léna elrakott hosszú idejű megőrzésre, több alkönyvtárba struktúrálva.
/Friss élményeim: Az Élmény rögzítővel frissen felvett tapasztalások alapértelmezett tárolóhelye. Ezek automatikus elnevezése a felvétel kezdetének FEA időpontja (másodperc pontossággal) számszerűen megadva.
/Ömlesztett adatok: Minden egyéb állomány. Főként ideiglenes tárolónak használja az ember. A belső programok, amik nem dolgoznak kifelé a hálózatra, ezt használják az új fájlok alapértelmezett tárolóhelyének.
/Programok beállításai: Az általános és minősített felhasználói programok testre szabott megjelenéséhez szükséges adatok (külön alkönyvtárakban), valamint a szetka beállítási regiszterei, amik a Beállítások programmal módosíthatók. Itt található a Kapcsolat kezelő és a Böngésző címjegyzéke, az üzenetrögzítőn beállított személyes üdvözlés anyaga, a levelesláda tartalma és a másodtestek csomagjai. Az egyéni programok beállításai a saját könyvtáraikba kerülnek.

8.2. IDŐZÍTŐ

A titkár interaktív eseménynaptára, ami figyelmeztet az előre bejegyzett időpontokra. Menűpontjai a következők.:
1. Eseménynaptár
Ezen az eseménytáblán rögzíthetők szövegesen (figyelmeztetések hozzárendelésével) a fontos teendők, adott nap adott órájában vagy akár percében.
2. Figyelmeztetések módja
Itt állítható be, mikor és hogyan szólaljon meg a rendszer, figyelmeztetve az Eseménynaptárban kijelölt fontos dolgokra. Vizuálisan ikonnal és szöveggel, hangosan szóval és zenével.
3. Ébresztés
Alvásból vagy meditációból milyen képpel vagy hanggal ébresszen, mikor és hogyan. Alapértelmezésben csak hang van beállítva és csilingel, mint egy klasszikus ébresztőóra.
4. Óra beállításai
A vezérlőtábla órájának kinézetét lehet beállítani: színek, betűk vagy számok mérete és típusa. A globálisan pontos FEA időt az alkalmazás szolgáltató kriszteréhez kapcsolt térkvantumóra adja, aminek órajele szintén a 15-ös komcsatornán jut a szetkához.
5. Felszíni napszak lekérdezése
Az egész Eledon Királyságban mindenhol (még a telepes csillagrendszerekben is) csak egyetlen, közös időszámítást használnak, a FEA-t (Felszíni Eledoneia Alapidő). Tehát nincsenek zónaidők és helyi idők. Ezért ebben az eseménytáblában meg lehet nézni, hogy adott városban, kontinensen vagy másik bolygón éppen milyen napszak van a felszínen: reggel, délelőtt, nappal, délután, este, éjjel. Ennek akkor van jelentősége, ha egy felszínen élő embert akarok hívni, és tudni szeretném, neki most éppen milyen időszak van (például alszik-e?).

8.3. ÉLMÉNY RÖGZÍTŐ

Az ember érzékszervei által közvetlenül észlelt tapasztalások, élmények rögzítését végző program, amik utána az Élménylejátszóval tekinthetők meg. A felvétel az asztalra kihelyezett gyorsindító ikon kiválasztásával vagy a menűből indítható el és állítható meg. Menűpontjai a következők.:
1. Felvétel
Kiválasztásával rögzíteni kezdi analóg élm formátumban az engedélyezett érzékszervek aktuálisan bejövő jeleit, miközben azok a lélek feltudatába kerülnek az agy közvetítésével. Megállítani ugyanitt lehet.
2. Rögzítés paraméterei
Mely érzékszervek bejövő jeleit kell rögzíteni a felvételkor. Ezek külön meghatározhatók: képet a szemből, hangot a fülből, ízt a szájból, tapintást a bőrfelületről, szagot az orrból, egyensúlyérzetet a fülből, gondolatokat a lélekből és a munkaasztal képét a szetkából.
3. Rögzítés helye
Mely könyvtárba mentsen a program a felhasználó tárterületén. Alapértelmezésben ez a /P/Friss élményeim könyvtár, de mehet a nyilvános területre is vagy T protokollal valaki máshoz, valósidejű élmény átjátszásként (távirányításkor).
4. Indítóikon beállítása
A rögzítő állapotát jelző gyorsindító ikon kinézetének beállítása, a munkaasztal ikonjainak általános beállításain felül, amit nem befolyásol. Az Élmény rögzítő ikonja abban különbözik a többi ikontól, hogy a program futásától függően megváltoztatja a kinézetét. Ez alapértelmezésben: készenléti állapot esetén zöld gömb, rögzítéskor piros gömb alakú.

8.4. RUHATÁRI ÖLTÖZTETŐ

Ez a program segít az embernek összeállítani a hétköznapi vagy alkalmi ruházatot. Egy holovíziós dobozban megjelenített emberi testre pakolja föl a Lakás vezérlő program Személyes lista kezelő alprogramjának Ruhatáram csoportjából kiválasztott holmikat. A test lehet egy jellegtelen alaptest is, de az emberek többsége inkább a saját meztelen másodtestét használja erre a célra. A ruházkodás szimulátor képes tetszőleges környezetben, változatos megvilágítási viszonyok mellett bemutatni, hogyan fognak az adott ruhák kinézni az emberen. Rendelkezik egy korlátozott képességű stílus elemző szoftverrel is, ami képes javaslatokat tenni, milyen ruhadarabok illenek egymáshoz a színűkben, anyagukban, az előre meghatározott alkalmakra.
Ha azonban valaki nagyobb hangsúlyt szeretne helyezni a kifogástalan megjelenésére, inkább a Divatfigyelő nevű minősített alkalmazást használja. Ez automatikusan begyűjti a különféle hálózati divat portálokról, trend magazinokból és tematikus fórumokról az igényelt információkat és tippeket ad a legoptimálisabb öltözék kiválasztásához. Persze ez sem tökéletes, mert a jó ízlést nem lehet csak úgy, a mégoly intelligens programok segítségével sem összelopkodni a köztudatból.
A kiválasztás után véglegesített holmik listáját a Ruhatári öltöztető visszaküldi a Személyes lista kezelőnek, ami továbbítja a HOR vezérlőnek. Ez a Tárgy összegző segédprogrammal egységnyi tömetekbe integrálva másodpercek alatt legyártatja azt az omnival. Mindezek miatt az eledon társadalomban gyakorlatilag nem szokás a ruhákat mosni, vasalni vagy varrni, így csak a hivatásos ruhakészítő szabómesterek értenek ezen ősi tevékenységekhez.

8.5. EGÉSZSÉGŐR

A körzeti egészségházak számára dolgozó orvosi diagnosztikai és monitoring rendszer bárki által használható programja, ami rendszeresen megvizsgál minden szetkával (vagy egyéb hálózatra kapcsolt testfigyelővel) rendelkező embert. A szkennelést a szetkába épített nanogravizorral végzi az Egészségőr krisztereken futó program, naponta egyszer a 16-os komcsatornán, ami külön e célra van fenntartva az analóg adatátvitel miatt. A napi távfelmérés adatait 28 napra visszamenően őrzik meg, majd törlésre kerülnek.
Ha a gravíziós felvétel elemzése bármi bajt mutat ki, ami a grafikonon a zöld tartományból való kilépésnek felel meg, az Egészségőr levélben tájékoztat a helyzetről és az ajánlott feladatokról. Életveszélyes helyzetben értesíti a körzeti egészségház ügyeletes (emberi) orvosát, aki felhívja a beteget és tanácsokat ad, illetve szükség esetén riasztja az elérhető távolságban lévő mentőrobotokat (bárhol legyen a páciens a bolygón).
Az egészségház szerverein tárolódnak, csak az ügyfél és egyes hatóságok számára elérhetően az ember összes egészségügyi adatai. Ilyenek a rutinjellegű (távfelméréses) és egészségházi (közvetlen orvosi) vizsgálatok, legyenek azok fiziológiai vagy pszichológiai fajtájúak. A különféle egészségházi beavatkozások dokumentumai, mint a szetka beültetése, a műtétek, a szervek újranövesztése, a test visszafiatalítása vagy teljes klónozása (lélekátültetés céljából) szintén itt őrződnek az ügyfél egész élete során. Ezeket az illető halálát követően 10 évig kötelezően megőrzik, majd törlésre kerülnek.
Mindezek mellett itt tartják nyilván az emberek családfáját az időszámítás kezdetéig visszamenően, ami alapján a Lakosság Szabályozó Központ kiutalja a megfelelőnek ítélt pároknak a nemzési engedélyt. Az egészségházi dokumentációk alapján dolgozik a Párkapcsolat elemző program is, ami segít az új pároknak, házastársaknak felmérni a kapcsolatuk fontos jellemzőit. Ezek a pszichológiai profil, a családfa vizsgálata, a DNS diverzitás és a közös horoszkóp elemzése.
Az Egészségőrtől probléma esetén lehet kérni soron kívüli pásztázást, valamint javaslatokat bármiféle testi és lelki baj esetén. A rendszer automatikusan figyelmezteti az embert és kezelőorvosát az észlelt problémákra. A rendszert kiszolgáló kriszterek szünet nélkül dolgoznak, ezért mindenkire más FEA időpontban kerítenek sort. Betegeket az orvos kérésére szkennelhetnek sűrűbben is.
Minden fiatalemberről 25 éves korában, amikor még teljesen egészséges, készítenek egy részletes testgravíziót az egészségházban. Nem a szetkával, hanem egy külön speciális pásztázóval. A képet külön krisztereken tárolják el azért, hogy később célirányosan visszanöveszthetők (szudurozhatók) legyenek a segítségével a sérült vagy amputált szervek, testrészek. Az elöregedett test visszafiatalítási procedúráját is ennek segítségével végzik, akárcsak a teljes testcserét (klónozást), újrateremtve a fiatalkori testet, amibe az orvos sámánok átültetik az illető lelkét. Az így lemásolt testet duploidnak hívják, amivel szinte korlátlanul meghosszabbítható az egyén élete.
Az Egészségőr menűpontjai a következők.:
1. Aktuális állapotom
A felhasználó testének általános működése a legutóbbi pásztázáskor milyen volt. Itt az adatok egy dokumentumba illesztve, szövegesen és grafikonon vannak megjelenítve, közérthető formában. A grafikonon van egy középső (zöld színű) tartomány, ami az egészséges állapotot jelzi. Alatta és fölötte a betegséget jelző (sárga színű) és az életveszélyes (piros színű) tartományok találhatók. Az egyes bejegyzések a legutóbbi pásztázás során vizsgált alapvető testi funkciók értékeit jelzik, egy egészséges ember értékeihez viszonyítva. Ezek: szívritmus, légzés, agyhullámok, vércukorszint, véroxigénszint, belső hőmérséklet, vérnyomás, bioenergiaszint, testsúly.
2. Pásztázás kérése
Kiválasztásakor a titkár "É" protokollal felhívja a hozzá rendelt Egészségőr krisztert, valamint a körzeti egészségház ügyeletét, ahová a gazdája tartozik. Megkéri a rendszert, hogy azonnal, soron kívül szkenneljék le, részletesen átvizsgálva a fizikai testet. A pásztázás ilyenkor a normál elemzés mellett megszámlálja a testbe került idegen kórokozókat (vírusok, baktériumok, gombák, egysejtűek, élősködők) is, valamint a káros vegyületek és atomok mennyiségét. Kielemzi ezek lehetséges (valószínű) hatásait a szervezetre és prognózist készít a következő 24 órára. Ilyenkor azt is megvizsgálják, vannak-e veszélyes nehézfémek vagy sugárzó izotópok az ember testében.
3. Javaslatok
Interaktív oktató program az egészség megőrzéséhez. Segítséget nyújt a testgyakorlás módszereinek kiválasztásában, tájékoztat és javaslatokat ad a helyes táplálkozáshoz. Megtanít odafigyelni a testi bajokra és lelki problémákra, szükség esetén megadja a bármely körzetben praktizáló szakorvosok EFA-ját. Tippeket nyújt, mit célszerű tenni vagy elkerülni veszélyes helyzetekben, például ha baleset érte az embert. Ha valaki más került bajba, akit a helyszínen azonnal el kell látni, segít a szakszerű elsősegélynyújtásban, szükség esetén T protokollos kapcsolatot biztosítva a körzeti ügyeletes mentőorvos felé.
4. Emberi anatómia
Ez a segédprogram a teljes emberi anatómiai adatbázist képes megjeleníteni holovízió formátumban, interaktív tájékoztató feliratokkal. Megtalálható benne az emberi lény működésének makroszintű, molekuláris, bioenergetikai és informetriai modellje egyaránt, valamint hasznos linkek a témákkal foglalkozó orvosi honlapokra.

8.6. BÖNGÉSZŐ

A hálózati oldalak, dokumentumok és dokumenziók megjelenítő programja, ami egyben az infótérben való mozgásra, információ keresésre, le és feltöltésre, illetve a különféle virtuális közösségi terekbe, fórumokba való belépésre is szolgál. A köztudati szlengben elterjedt, népszerű nevei: Doknéző vagy Doboznéző. Mindig csak egy adott komcsatornán keresztül működik, de a különféle lapokat több fülön vagy önálló ablakban is képes megjeleníteni.
A Böngésző rendelkezik alapértelmezett és egyénileg feltölthető honlapcím gyűjteménnyel is. Az alapértelmezett címtár a hálózat nagyobb, tematikus címgyűjteményeire vezet, ahonnan gyakorlatilag minden más elérhető kitartó kereséssel.
A hálózati állomány műveletek vele és a Kapcsolat kezelővel végezhetők el (küldés és letöltés, másolás, átnevezés, törlés, jogosultság módosítása).

8.7. FÖLDRAJZI NAVIGÁTOR

Az Eledon Királyság egész területén való eligazodást, közlekedést segítő interaktív program, ami 3 dimenziós térképekkel, útvonaltervezővel, turista útikalauzzal és az aktuális menetrendekkel könnyíti meg az utazók dolgát. A térképek külön parancsra képesek feltűntetni azt a pontot, ahol a felhasználó éppen tartózkodik. A földrajzi helyzet meghatározása a szetka segítségével történik. A program a nanogravizort fölhasználva, kizárólag a tulajdonos külön kérésére be tudja mérni a környezetben működő gravitációs helymeghatározó transzponderek egyedi jeleinek térbeli pozícióit. Ezek alapján számolja ki a Földrajzi navigátor az ember helyzetét méteres pontossággal. Mivel a transzponder sugárzók jelei leárnyékolhatatlanok, a téridőn belül mindenhol használható a rendszer, de csak a lakott bolygók körzetében. A gyakorlati hatótávolság 500 000 kilométer körül van.
A navigátor menűpontjai a következők.:
1. Bolygófelszínek
Minden olyan égitest felszínének 10 méteres felbontású, 3 dimenziós űrtérképe, ahol emberek élnek. Nem csak az Aurinó rendszer bolygói, hanem a telepesbolygók is ide tartoznak.
2. Települések
A kaptárvárosok és felszíni települések 3 dimenziós közlekedési térképei, 1 méteres felbontásban.
3. Űrállomások
Az autoszférák és a nagyobb, nyilvános űrállomások közlekedési térképei, 1 méteres felbontásban.
4. Menetrendek
A menetrend szerint közlekedő repülőgépek, bolygóközi és csillagközi utasszállító űrhajók, városi metrójáratok, felszíni autóbuszok és tengerjáró hajók menetrendi táblázatai. Az esetleges késéseket, a járatok törlését és sok egyéb információt is feltöltik ide, általában pár perces késedelemmel.
5. Térkapu hálózatok térképei
Az egyes bolygókon működő átlépő kapuk lokális hálózatának könnyen áttekinthető, sematikus rendszertérképe.
6. Turistautak
A bolygók felszínén vezető, kijelölt turista ösvények térképei, 10 méteres felbontásban.
7. Csillagtérképek
Az adott időpontban, adott helyszínről látható csillagok és bolygók gömbvetületi képe. Minden lakott bolygó bármely földrajzi koordinátájára beállítható egyszerű csillagászati szemléltető program, ami megadja a kijelölt égitestek főbb adatait is.
8. Útvonaltervező
Segédprogram a bonyolultabb útitervek összeállításához. Automatikusan figyelmeztet a menet közben bekövetkező forgalmi változásokra és alternatív útvonalakat dolgoz ki a közlekedés irányító rendőrség szervereitől kapott információk alapján. Így elkerülhetők vele a közlekedési dugók.
9. Útikalauz
Nem csak turisták számára hasznos, de elsősorban nekik tervezett interaktív segédprogram, ami rengeteg hasznos információt tartalmaz szinte minden helyszínről, valamint linkeket a helyszínekkel kapcsolatos honlapokra.
10. Panorámaképek
A térképeken jelölt pontok kiválasztásával megtekinthető színes, nagy felbontású képek gyűjteménye, ami számos érdekes helyről tartalmaz évente frissített panoráma képeket az eligazodás megkönnyítésére.
11. Helyszíni közvetítések
Szintén a térképeken jelölt pontok kiválasztásával rá lehet kapcsolódni olyan permanens működésű kamerákra, amiket érdekesebb helyeken állítottak fel a hatóságok vagy a turista egyesületek. Ezek jó része a közterületi kamerák holnapjairól is elérhető. Nem csak a települések utcáin és terein, hanem kirándulóhelyeken, hegycsúcsokon, sőt a tengerfenéken vagy az űrben is működnek ilyen felvevők. A többségük némafilmet sugároz, de akadnak köztük holovíziós kamerák és néhány hangot is közvetítő készülék.

9. melléklet